o štěňátkách - 2.měsíc/pokračování...
VRH "C" - CHOVATELSKÁ STANICE ZE STŘÍBRNÝCH KASKÁD

29.8. – Po krátkém přerušení způsobeném technickými problémy s webem mohu podat nové zprávy, jak si štěňátka žijí. Každopádně jsou to už velcí cvalíci, kteří váží víc jak 6kg. V sobotu 27.8. přijel za námi veterinář a všechna štěňátka  očkoval a čipoval. Každé štěňátko vše absolvovalo u mě v náručí, takže se nebálo a zvládlo to. V pondělí   přijela poradkyně chovu na kontrolu vrhu. Všechny dokumenty jsme měli v pořádku, zkontrolovala i čipy. Pak si paní poradkyně každé štěňátko důkladně prohlédla a také vzala do náručí, aby viděla, jak jsou zvyklá na cizí – každé vrtělo ocáskem a olízalo bradu, takže i povahově jsme prošli.

31.8. – SVĚT ZA PLOTEM – Každé odpoledne štěňátka pouštíme až do večera z výběhu ven. Jsou moc šťastná, objevují různá zákoutí a zajímavosti naší velké zahrady, třeba křoví, vysokou trávu, kyblík s vodou, naše boty, klacíky, kopeček ze kterého se dá sklouznout po bříšku a nebo skutálet…no prostě všechno je pro ně zajímavé. Mamka Sára občas někoho prožene, přimáčkne tlapkou, pooždibuje a olíže a nebo výchovně skousne za krkem – tím je vychovává a je vidět, že to potřebují. Štěňátka jí vidí úplně jinak než dřív, to byla pro ně jen zdroj mlíčka. Nyní jí sledují, jak hlídá a štěká, jak si hraje s novou hračkou a nemíní se o ní dělit, jak chytne amok a lítá jak splašená po zahradě a hlavně jak se s nimi kočkuje a jak si získává jejich respekt. Každopádně je to pro štěňátka veliká zkušenost, vyběhají se, skoro i vylítají (viz foto), pohrají si spolu i porvou (též viz foto) a pak rozházená po zahradě (nebo poskládaná na terase pod stolem) tvrdě usnou. Zatím je na ně spolehnutí, nikam se žádné nezatoulalo a z průzkumných výprav se vždy vrátí k domu. Moc rádi spí všichni společně na terase pod stolem.

Chodí za námi návštěvy i s malinkatými dětmi. Bylo zajímavé vidět, že i když nás štěňátka okusují a skáčou na nás, když je u nich malinkaté dítě, neskáčou a ručičky v jejich tlamičkách nekousnou, chovají se k nim úplně jinak.

6.9.2016 - ZAHRADA PATŘÍ ŠTĚŇÁTKŮM - Ohrádka prý byla fajn, ale ta je pro mrňata, a to už štěňátka zdaleka nejsou. To znamená, že štěňátka jsou nyní všude, po celé zahradě, a to celý den i noc. Pokud chci vyjít ven, hned se na mě s mávajícími ocásky vrhnou a vše dělají se mnou - jdeme spolu pro vodu do misek a nechají se pocákat tekoucí vodou, jdou se mnou pověsit prádlo, když sbírám jejich hovínka (a že jich je!), s radostí se mi hned vrhnou na ruku, koušou mě do nohou a tahají za nohavice.

Štěňátka si volnosti užívají, jsou čím dál odvážnější a prozkoumávají nová a vzdálenější místa. Nám se Sárou zbývá jen přihlížet a doufat, že se vždy vrátí.  Tu a tam je vidět hýbající se keř a po nějaké době z něj štěňata vyběhnou celá nadšená a plná zážitků. Souboje jsou také na denním pořádku, často jsou rozdělená do skupinek po dvou až po třech a dávají si do nosu.

Prní štěňátko opustilo naší smečku - Clif. Podle fotek a zpráv z nového domova zvládl Clif vše skvěle. Zítra odjíždí Csiko a o víkendu většina ostatních. Jen Caygo, protože má kýlu, půjde v podnělí 12.9. na operaci, tak ten u nás zůstane o něco déle. Ani nechci pomyslet, jaké tu bude po odchodu štěňátek prázdno...