o štěňátkách - 1. měsíc...
VRH C - CHOVATELSKÁ STANICE "ZE STŘÍBRÝCH KASKÁD"

Štěňátka budou s průkazem původu, budou zkontrolovaná poradcem chovu, čipovaná, s vystaveným Mezinárodním pasem. Budou od nás odcházet vymazlená, socializovaná, zvyklá na okolní svět na zahradě a na děti, budou řádně odčervená a očkovaná. Budou zvyklá na kvalitní granulky, každé štěňátko dostane pro první dny balení těchto granulek s sebou domů.

RODIČE ŠTĚŇÁTEK

Sára - Aisha (vlevo) & Adiant Moravia Lamara (vpravo)

Na staránkách hovawartklubu (www.hovawartklub.cz) v sekci krycí feny a plemeníci lze najít veškeré informace o Sáře i Adiantovi, například výsledky bonitace, přehled vrhů a také podrobný rodokmen rodičů štěňátek.


přípravy na štěňátka


10.7.2016 - Sára už má bříško větší a větší, už se jí ani nechce moc chodit a tak jí vozím na procházky za vesnici autem. Aby nemusela skákat do kufru, jezdí vepředu, kouká z okna a moc si to užívá. Doma je na porod vše připravené, všechny pomůcky jsou na správném místě, porodní bedna je také připravená a trénujeme v ní pobyt.

Když jsem měla všechno v porodní bedně dokončené, zavolala jsem jí, ať si to prohlédne - jako by tomu rozuměla, mávala ocáskem a olizovala mě.

Při položení dlaní na Sářino bříško cítím, jak se tam štěňátka vrtí. Kolikpak jich asi bude?

14.7.2016

Šťěňátka jsou na světě!  Porod začal ráno v 6 hodin a trval skoro 10 hodin. První se narodila fenečka a pak už to byli samí kluci. Až jsem začala pochybovat, že vidím dobře. Nakonec do naší rodinky přibyly ještě dvě holčičky. Teď už vím, proč ta březost Sáru tak zmáhala, bylo jich tam tolik a každé vážilo okolo 0,5kg! V tuto chvíli je už Sára vzornou matkou, pečlivě se stará a dává na mrňata pozor. Snad si najde i chvilku na spánek...

Ze života štěňátek a jejich maminky

19.7.2016 - Štěňátkům je 5 dní. Sára si už dokáže najít čas na spánek a odpočinek, už se jí i vrátila chuť k jídlu. Aby jí chutnalo a měla dost sil, dostává granulky s kuřecím masem zalité kuřecím vývarem. Taky jí odměňujeme tvarohem s piškoty. Je statečná, když jí vidím, jak se na ní těch jedenáct hladovců vrhne, nechtěla bych být na jejím místě.

Je krásné sledovat, jak štěňata den za dnem získávají sílu a šikovnost. Přeci jen jde o rychlost. Pokud se chtějí najíst, musí poslepu co nejrychleji najít mámu. Každý den je vážíme a krásně přibývají na váze.

Zůstávám se Sárou i v noci. Kousek od porodní bedny mám svoují matraci a pokud chce v noci vyvenčit nebo jen pomoci dát štěňátka na stranu, aby si měla kam lehnout na kojení, jsem jí na blízku. Dnes v noci za mnou přišla do postele, to nikdy neudělala, ví, že se to nemá. Chtěla být se mnou, hladila jsem jí a nakonec jsem jí nechala u sebe a obě jsme usnuly...

20.7. 2016 - PÁR SPACÍCH ZÁBĚRŮ - takhle spinkají po kojení. To je taky jediná možnost, kdy pod nima vyměnit povlečení a také je zvážit. Umí tři druhy zvuků - poštěkávání, když je u nich máma a snaží se najít nejlepší místo pro pití mlíčka, nádherné spokojené bručení, když jim jejich maminka líže bříško a úplně jiné, ze všech nejroztomilejší pobroukávání a pomlaskávání, když spinkají.

Štěňátkům je 10dní

24.7.2016 – Dala jsem si 2 úkoly, vyfotit každé štěně samostatně a hlavně pěkně  a druhý úkol byl stříhání drápků. Přiznám se, že focení portrétů jsem po několika neúspěšných pokusech vzdala. Zjistila jsem, že mít sérii 11 krásných fotek spících štěňátek je úkol nesplnitelný, sice jsem to vždy zkoušela po krmení, aby štěňátka spala, ale 11 kvalitních fotek za sebou se mi nikdy nepodařilo. Štěňata se hned vzbudila, vrtěla a čenichala okolo sebe. Takže  to byly spíše černé šmouhy. Stříhání drápků se zdálo být obtížnější, ale to se zadařilo, i když jsem si připadala jako zloděj – musela jsem být hodně nenápadná a opatrná. Jakmile mě štěně ucítilo, nebo ho vzbudil bráška, musela jsem přestat a dělat jakože nic. Samozřejmostí bylo odškrtávat  si hotové stříhání v seznamu, protože v tom množství bych se hned ztratila.  Štěňátka se už nesměle staví na nožičky, musí být ale trpělivá, protože to vydrží jen chvilinku a pak spadnou na čumáček a nebo na bok a to se pak odkutálí úplně jinam. Ty portréty ale nevzdám, zkusím to za se příště!

25.7.2016 - Musím se podělit o dnešní zážitek - takhle u mě miminko usnulo....

27.7.2016 - PŘIKRMOVÁNÍ - I když Sáře říkám, že ode mě dostane vyznamenání "Řád zlaté hovawartí maminky" za to, jak trpělivě své děti krmí, je potřeba začít přikrmovat. Přeci jen je mrňat hodně. Psí mlíčko i lahvičku jsem měla připravené. Sací reflex mají silný, ale jak nevidí, přisají se na cokoliv (třeba na okraj dlaně) jak pijavice a nejde je odtrhnout. Těžko chápou, že z něčeho tak divného jako je dudlík může téci mlíčko. S lahvičkou s dudlíkem pro pejsky to stále nebylo ono, zkusila jsem dětskou lahvičku s dudlíkem a dnes jsem to konečně  vyladila. Problém byl ve tvaru dudlíku. V lékárně se na můj požadavek na obyč dětský dudlík zeptali, zdali na čaj, mlíko či kaši - koupila jsem na čaj a raději nic nevysětlovala (stejně jako u řezníka když kupuji kvalitní hovězí maso raději neříkám, že to není na gulášek, ale pro psa - přeci kojící feně nedám něco podřadného). Po krmení je potřeba nechat každého odříhnout. Když chodím s ručníkem přes rameno a štěňátkem v náruči a čekám na říhnutí, připadám si jak maminka vícerčat.

Dnes štěňátka dostala místo stužek malinkaté psí obojky. Mají nádherné barvy a moc jim sluší!

Ještě nevidí, ale začínají se jim rozlepovat víčka, malou škvírkou je vidět, jak se jim očička lesknou.

Štěňátka začínají nesměle chodit, jsou legrační, vypadají jako opilci, potácejí se po porodní bedně, naráží do sebe a padají:-).

29.7.2016 - PŘIDÁNA ZÁLOŽKA "PORTRÉTY". I když jsem si myslela, že už mám všechna štěňátka dostatečně nafocená a bude z čeho vybírat, není to 100%. Přesto se mi už ale podařila série fotek, kterou se štěňátka mohou představit. Každé štěňátko je vyfocené jinak, někdo lépe, někdo hůře. Každé má svou barvu, každému ta barva sluší jinak. Všechna jsou ale tak krásná, sladká, heboučká a voňavá, že mám chuť si je všechna nechat ...

Přikrmování už nám jde krásně, vzdy si natlásknou bříška, ale jak přijde mamka, hned se na ní vrhnou, ona totiž ke krmení přidá masáž bříška a to je teprve blaho. Jak jsem už psala, štěňátka se dokážou i na kůži velmi silně přisát jak pijavice. Dceři se dnes jedna "pijavice" přisála na bradu a výsledek je vidět dole na fotce. Běžela hned k zrcadlu a doufala, že na bradě nebude nic vidět, ale marně:-)

Štěňátka jsou už odčervená, ale vůbec jim ta odčervovací pasta nechutnala, snad mi to odpustí...

Už krásně chodí a dokonce se udrží na všech čtyřech, když se chtějí vykadit:-) Taková drobnost, ale je to pokrok:-):-)

31.7.2016 - UŽ NEJSME MIMINKA! Štěňátka za poslední dva dny udělala velké pokroky, krásně chodí (pravda, občas se jim nožičky zamotají a spadnou a nebo po kojení se od mamky jen odplazí a zadní nožičky táhnou zasebou), už na sebe trochu vidí a tak se mezi sebou začínají pošťuchovat a co je taky moc milé, poznají nás a přijdou k nám a začínají i vrtět ocásky.
2.8.2016 - Dnešní novinky jsou následující  - klubou se nám zoubky! Mamka Sára z toho asi moc velkou radost nemá, ale takový je život. Štěňátka jsou čím dál aktivnější, už se orientují i podle zraku, hrají si spolu a občas na sebe i zaštěknou. Takové pořádné štěknutí je dokáže až hodit o zem a oni se pak skutálí až na záda. Občas zkusí i zavýt a čekají, kdo se přidá. Jelikož mám doma porodní bednu se štěňaty v místnosti, kde mám i kancelář, je to moc fajn, když zkouší výt zrovna když mám služební telefonický hovor... Jak jsou čím dál aktivnější, je i vážení velmi obtížné, utíkají mi z váhy, jeden druhého vyrušuje a dnes mi dokonce počůrali tabulku, do které si váhy zapisuji. Naštěstí to je propiskou, takže údaje jsou čitelné:-)

3.8.2016 - přidávám pár fotek z hraní přes den a večer, když je přemůže spánek

4.8.2016 - ŠTĚŇÁTKŮM JSOU TŘI TÝDNY - Dnes měla štěňátka velký den, bylo krásné počasí a proto je čekala první  objevná výprava na zahradu. Ještě před tím ale štěňátka zkusila, jak chutná psí mlíčko s piškotama (je to moc dobré, sama jsem ochutnala:-), aby odpoledne už mohla zkusit baštit doopravdy.

První ochutnávka byla jen olizování prstu s kaší, moc jim to chutnalo. Pak šla štěňátka nachvilku ven, ale bylo moc teplo, takže jen na chvilku. Navečer jsem připravila už větší misku s kašičkou a jak to dopadlo, jak se štěňátka postupně zřídila a jak pak upatlaná sladce usnula v trávě nebo na dece je vidět dole na fotkách. Před usnutím to někteří ještě stihli zapít mlíčkem od mamky.

7.8.2016 - VÍKEND PLNÝ NÁVŠTĚV - Za některými zadanými štěňátky se přijely podívat nové rodiny. Štěňátka už mají připravená jména: holky se budou jmenovat Carol, Carrie a Cookie a už se i znají se svými budoucími páníčky. Kluci budou Caygo, Casper, Cleo, Cloddy, Csiko, Czag, Clif a Cevin. Cevin bude kluk s tyrkysovým obojkem a už se také zná se svou budoucí rodinou a moc se na ně těší.

Štěňátka se úspěšně učí jíst kašičku, ale upatlaná jsou stejně až za ušima. Včerejší nabízené mlíčko z dudlíku už jim moc nechutnalo, že prý kaše je lepší. Přes den štěňátka pobývala venku, i když jsme je naukládali na deku, rozlezla se do okolní trávy a tam usnula. Byla k nerozeznání od krtků:-) Když na chvilku sprchlo, přemístili jsme je na terasu a tam to pro ně bylo moc zajímavé - se zájmem objevovala prostor pod stolem, různě přelézala a protahovala se pod židlemi a odměnou jim byl nález pod lavicí - tam odpočívala mamka, tak to bylo i se svačinkou.

9.8.2016 - DEŠTIVÝ DEN - Po krásných slunečných dnech jsme se nenechali zastrašit deštěm a štěňátka šla hned ráno do připravéného kotce s boudou (noci ještě tráví doma v porodní bedně). V boudě i před ní je nový koberec, mají to tam útulné. Při příchodu do kotce měla štěňata radost jak děti na novém hřišti - vše bylo pro ně nové a zajímavé, bylo na nich vidět, jak je to v novém prostoru baví. Kotec je otevřený, takže kdo chtěl, mohl jít ven a k mé radosti se i v trávě vyvenčit. Sára si pak s nimi vlezla do boudy, jakoby je to chtěla naučit. Netrvalo dlouho a štěňátka v boudě po prozkoumání nového prostoru usnula. Celé dopoledne jemně pršelo, ale myslím si, že se jim moc krásně spalo.

11.8.2016 – ŠTĚŇÁTKA MAJÍ 4 TÝDNY – Už je pro ně normální bydlet přes den venku. I když často prší a dny jsou chladnější, štěňátkům to nevadí a užívají si nového života mimo porodní bednu. Už baští ze dvou misek, k té jedné už by se nevešla. Když jim nesu misky s kaší, zamlaskám na ně, zavolám a okamžitě se vzbudí a běží ke mně. Při jídle už jsou čím dál šikovnější, už si do kaše tolik nestoupají a po jídle se i navzájem olížou. Sáře kaše také moc chutná, tak se vždy těší, až bude moci misky dočistit. Při dolizování misek musí zase na oplátku strpět, že se štěňátka snaží napít - vestoje. Je to pokaždé stejné:-)

Štěňátka si už také umí navzájem pěkně pohrát a nebo se i poprat. Občas si i štěknou a někdy se dost rozčílí, ale to je oprávněné – no posuďte sami, štěně jde kadit, ocásek má napnutý, tlačí a teď přiběhne bráška a začne si s jeho ocáskem hrát a kousat do něj – koho by to nenaštvalo?

....... pokračování příběhu štěňátek v nové záložce - "O štěňátkách-2.měsíc" .....